img

מהוקצע? מחוטא? הכל על עץ לבנייה

עץ מהווה חומר גלם עיקרי בכמעט כל פרוייקט DIY לגינה. במאמר הזה תלמדו להכיר אותו לעומק

בשורה התחתונה: אלא אם יש לכם סיבה טובה לבחור אחרת, השתמשו בעץ אורן, איפאה או דיקט ליבנה. העדיפו עץ מהוקצע, וצבעו אותו להגנה או רכשו עץ מחוטא. שימו לב למצב העץ ואל תקנו עץ שעמד בחוץ בגשם ובשמש.


סוגי עץ

עץ הוא חומר גלם נהדר: הוא חזק, זול, נוח לעבודה ואסתטי בגינה. קורות העץ נבדלות ביניהן בשלל מאפיינים, כשהראשון בהן הוא סוג העץ. למרות שיש הרבה סוגי עץ בשוק (כמו אלון, אקליפטוס, פקאן ועוד) קיימים שלושה סוגי עץ עיקריים הרלוונטים לפרויקט עשה זאת בעצמך בגינה:

אורן

זהו העץ הנפוץ ביותר כחומר גלם. למרות שעצי אורן גדלים באופן טבעי בארץ, את קורות העץ הגולמי מייבאים מפינלנד וניתן למצוא אותו בכל מחסן עצים. זהו העץ הסטנדרטי עבור פרגולות, והוא נפוץ מאד גם עבור דקים, אדניות ועוד.

יתרונות האורן

 • עץ נוח לעבודה – נחתך בקלות ולא ממהר להתבקע
 • מחיר נמוך
 • קל משקל
 • נפוץ במגוון מידות

חסרונות האורן

 • עמידות נמוכה בפני רקבון ומזיקים
 • עץ רך –  מקבל בקלות שקעים ושריטות

איפאה

עץ איפאה הוא עץ כהה, דחוס וכבד מאד, המיובא ממרכז ודרום אמריקה. עץ האיפאה נחשב למבוקש מאד עבור דקים, ובשל עמידותו הטבעית ללחות ופגעי מזג אוויר נעשה בו שימוש גם בקרב בריכות ומקורות מים. תוכלו לנצל את עמידותו הגבוהה של האיפאה ולבנות אדניות עץ שיחזיקו שנים רבות, למרות תנאי הלחות מעודדי הרקבון שבאדמה.

יתרונות האיפאה

 • חזק ועמיד לשחיקה ומזג אוויר
 • גוון כהה ואסתטי
 • אינו דורש צביעה
 • כמעט ולא דליק

חסרונות

 • עץ כבד ומסורבל לעבודה, לא מתאים למתחילים
 • מחיר גבוהה
 • לא אקולוגי: על פי רוב מקורו בכריתת ובירוא יערות גשם

דיקט

דיקט (הנקרא גם עץ לבוד, או סנדוויץ’) הוא למעשה לוח עץ העשוי ממס’ שכבות עץ דקות, המודבקות אחת על השנייה כמו וופלה. השכבות מסודרות בצורת שתי וערב, כך שכוון הסיבים של כל שכבה ניצב לכוון הסיבים של השכבות הצמודות לה (גללו מטה להסבר על כוון הסיבים). סידור זה מקנה לעץ חוזק מכאני גבוהה גם לאורך וגם לרוחב – זאת בניגוד לעץ מלא, שהוא חזק לאורכו אבל יתבקע בקלות לרוחבו. לא כל לוחות הדיקט עמידים בתנאי חוץ – העדיפו לוחות מעץ ליבנה או אוקומה, שהם עמידים יותר.

כוון הסיבים בפלטת דיקט
שתי וערב בלוח דיקט

תכונות עץ

עץ מחוטא

עץ מחוטא (הנקרא גם “עץ ירוק”) הוא עץ שהוספגו בו חומרי הגנה שונים השומרים על העץ בתנאי חוץ – חומרים אנטיבקטריאלים וקוטלי מזיקים, חומרים נגד קרינת השמש (UV), וחומרי איטום המונעים חדירה של לחות לתוך העץ. בתהליך ההספגה החומרים מוחדרים ומוספגים לכל עומק העץ, ולא רק כשכבת הגנה חיצונית. חדירה מיטבית זו נעשית בשני שלבים:

 1. הכנסת העץ לתא וואקום. לחץ האוויר הנמוך גורם ללחות הטבעית שבעץ להתאדות, כך שהעץ נשאר יבש מאד.
 2. הספגה של העץ היבש בחומרי ההגנה.

  כדאי להשתמש בעץ מחוטא במיוחד במקרים בהם יש מגע של העץ בקרקע או ברצפה – נקודות מגע אלה הן נקודת תורפה להתפתחות מזיקים ומחלות. עם זאת לא תמיד נרצה להשתמש בעץ מחוטא: חומרי החיטוי הם רעילים, ולכן לא מומלץ להשתמש בעץ מחוטא בסביבה עם ילדים, יש לשטוף ידיים בגמר העבודה עם העץ, ובגידול ירקות למאכל יש להפריד בין העץ לבין אדמת השתילה בעזרת יריעת PVC  או ניילון. כמו כן קחו בחשבון שלעץ מחוטא גוון ירקרק הניכר גם לאחר צביעה.

  עץ מהוקצע

  עץ מהוקצע, מלשון מקצוע, הוא עץ בעל פני שטח חלקים ונעימים למגע וללא קפיסי עץ בולטים. בעבר היו משתמשים במקצוע ידני שגילף שכבות דקיקות מהעץ, ואילו היום קיימים מקצועים ממונעים ורוב העץ כבר נמכר מהוקצע כסטנדרט. העבודה עם עץ גולמי לא מהוקצע היא דוקרנית וכואבת בלשון המעטה, לא מומלץ.

  אחסון

  מחסני עץ רבים מאחסנים את קורות העץ כשהן חשופות לפגעי מזג האוויר – מה שמביא לריקבון ועיוות של הקורות. לכן במחסני עץ בקשו לראות את העץ בעצמכם טרם הרכישה.

  כוון הסיבים

  כל גזע בטבע מורכב ממספר שכבות, כשלכל שכבה תפקיד שונה. העץ הגולמי בו אנחנו משתמשים זו למעשה שכבת העצה (Xylem) של העץ. זהו החלק המרכזי בגזע – תפקידו לשמור על יציבות העץ כנגד רוחות, וכן להעביר מים במעלה הגזע.

  שכבות העץ
  חתך רוחב של עץ חי. קורות עץ כחומר גלם עשויות משכבת העצה

  העצה בנויה מסיבים דקים, ארוכים וחלולים בהם עוברים המים משורשי העץ לצמרת. לענייננו, הסיבים אולי חזקים בפני עצמם, אבל לא דבוקים אחד לשני בצורה איתנה – ומכיוון שהעץ הגולמי עשוי מסיבים נפרדים הוא יהיה רגיש מאד לכל כוח שינסה להפריד בין הסיבים הללו, ויתבקע. אם נזכור תכונה זו נדע למנוע התבקעות העץ מבעוד מועד.

  לאטת עץ מבוקעת
  הבורג הפריד את הסיבים, והעץ התבקע

  טיפים להברגה ללא ביקועים:

  • בעת שימוש בברגי 5 מ”מ ומעלה, הוסיפו קדח מכין של 2-3 מ”מ לפני הכנסת הבורג
  • השוליים מועדים לפורענות, התרחקו משפת העץ ככל הניתן
  • היעזרו בזוויות ברזל וקורות עזר ככל הניתן, כמתואר באיור
  • שימו לב לסדקים ו”לעיניים” בעץ המהווים נקודת תורפה

  חיבור עם קורת עזר
  קורת עזר לחיבור שתי קורות

  עין בעץ
  מהעין יצא ענף כשהעץ היה חי

  פגעי מזג אוויר

  עץ, בהיותו חומר טבעי, נוטה להירקב ולהתפורר במהירות. הגורמים העיקריים הם לחות המביאה רקבון, וקרינת UV מהשמש שמפוררת את העץ. לשמירה על העץ לאורך זמן כדאי לצבוע אותו בצבע עץ לתנאי חוץ. תוכלו לבחור בין צבע על בסיס מים, שנחשב בטוח יותר לשימוש מבחינה בריאותית אבל מחזיק זמן קצר יותר, לבין צבע על בסיס שמן – שריחו חריף, אבל הוא מגן על העץ בצורה טובה יותר.

  פגעי קרינת UV בעץ
  קורת עץ | הצד החשוף יותר לשמש (משמאל) התפורר מהר יותר
  מאמרים ומוצרים קשורים

  איך לתכנן ולבנות אדנית עץ | עשה זאת בעצמך
  הן אסתטיות ופשוטות לבנייה בבית. במאמר הבא תלמדו איך לתכנן ולבנות בקלות אדנית עץ שתחזיק לאורך שנים - החל בבחירת החומרים והמידות, דרך שיטת הבנייה ועד לשתילה
  איך לתכנן ולבנות חממה ביתית
  רוב החממות הנמכרות בארץ בכלל לא מתאימות לאקלים הישראלי. אז איך לתכנן ולבנות אחת שכן? על כך במאמר הבא
  איך לתכנן ולבנות מערכת הידרופונית מסוג NFT (צינורות)
  מערכות הידרופוניות מסוג NFT מאפשרות גידול מגוון רחב של ירקות בשטח מצומצם, וניתנות לבנייה בקלות בשיטת עשה זאת בעצמך: במאמר הבא תלמדו איך לתכנן אותן נכון. פרק שני בסדרת הידרופוניקה עשה זאת בעצמך
  איך לתפור עציצי בד חדשים ממכנס ג'ינס ישן
  איך להפוך זוג מכנסיים ישנים לעציץ ירק חדש ונוצץ
  מדריך: חיבור מערכת השקיה לאדניות ועציצים
  חושבים לחבר מערכת השקיה לגינה? במדריך הבא תלמדו איך לבחור ולחבר טפטפות, צנרת ומחשב השקיה בצורה נכונה
  חממה ביתית מעץ במגוון גדלים

  חממת עץ יפה וחזקה לבנייה עצמית, במידות לבחירתכם

  אדנית עץ קלאסית למרפסת

  אדנית עץ אסתטית באורך, רוחב, גובה ועומק לבחירתכם

  ערוגת עץ מוגבהת למרפסת דגם

  ערוגת עץ בגובה מותניים ובאורך ורוחב לבחירתכם. לטיפול קל ונוח